H265 تکرار جدیدتر فشرده سازی ویدیو در همان نسل  H264 است.

این تکنولوژی دوربین مداربسته می تواند به کاهش حجم فایل تقریباً 64 درصد در 4k و 57 درصد کوچکتر در 1080p نسبت به همتای H264 خود دست یابد. 

همه ما با این صحنه مواجه شده ایم ، تماشای یک ویدیو، فیلم، یا رویداد ورزشی آنلاین که ناگهان صفحه نمایش یخ می‌زند یا کیفیت آن چیزی نیست که قبلا بوده است.

مهم نیست که چه چیزی را تماشا می کنید، این کاهش ناگهانی کیفیت به طرز باورنکردنی خسته کننده است.

فناوری اخیردر دوربین مداربسته به نام H265 )HEVC یا کدگذاری ویدیویی با کارایی بالا نیز نامیده می‌شود) برای مبارزه با این مشکل پدید آمده است.

این تکنولوژی دوربین مداربسته با پردازش فریم‌های ویدئو با استفاده از استاندارد فشرده‌سازی ویدئویی مبتنی بر جبران حرکت کار می‌کند.

cctv comprassion

به این واحدها ماکروبلاک می گویند.

ماکروبلاک‌ها معمولاً از نمونه‌های 16×16 پیکسلی تشکیل شده‌اند که می‌توان آنها را به بلوک‌های تبدیل تقسیم کرد .

اگرچه ممکن است گیج کننده به نظر برسد، آنچه باید بدانید این است: الگوریتم H.264 در دوربین مداربسته می تواند به طور قابل ملاحظه ای نرخ پهنای باند را بهتر از استانداردهای قبلی پایین بیاورد و به طور گسترده توسط منابع اینترنتی مانند Vimeo، YouTube، iTunes و غیره استفاده می شود.

برخلاف ماکروبلاک‌های H.264، H.265 اطلاعات را در آنچه واحدهای کدگذاری (CTU) نامیده می‌شوند، پردازش می‌کند.

در حالی که ماکروبلوک ها می توانند ابعاد بلوک های 4×4 تا 16×16 را داشته باشند، CTU ها می توانند بلوک های 64×64 را پردازش کنند و به آن ها توانایی فشرده سازی اطلاعات را به طور مؤثرتری می دهند.

cctv camera

علاوه بر اندازه های بزرگتر CTU، HEVC همچنین دارای جبران حرکت و پیش بینی فضایی بهتری نسبت به AVC است ، و تصاویر تکراری در فریم های مختلف توسط DVR های دوربین مداربسته حذف می گردد.

این بدان معناست که HEVC به سخت افزار پیشرفته تری مانند BoxCaster Pro نیاز دارد تا بتواند داده ها را فشرده کند.

اما خوشبختانه، امروزه کاربران دارای دستگاه‌های دوربین مداربسته سازگار با H.265 به پهنای باند و قدرت پردازش کمتری برای فشرده ‌کردن داده‌ها و تماشای یک جریان با کیفیت بالا نیاز دارند.

این تکنولوژی دوربین مداربسته همچنین امکان پخش ویدیوی 4K را با سرعت های رایج شبکه فراهم می کند.

4K-Resolution-1 cctv camera

از آنجایی که H.265 در دستگاه دوربین مداربسته داده های شما را بسیار کارآمدتر فشرده می کند، استفاده از آن به عنوان ابزار فشرده سازی ویدئو، پهنای باند و نیازهای ذخیره سازی شما را تقریباً 50 درصد کاهش می دهد.

جدول زیر پهنای باند توصیه شده برای کدگذاری H.264 در مقابل H.265 را مقایسه می کند.

امروزه فرمت های فشرده سازی متنوعی نظیز H265+ و H266 توسط کمپانی های صنعت دوربین مداربسته نظیر داهوا و هایکویژن مورد استفاده قرار می گیرد.

این تکنولوژی صنعت مداربسته کمک کرده است تا بسیاری از باگ ها و مشکلات صنعت مداربسته و به ویژه دوربین های مداربسته به میزان چشمگیری برطرف شود.

یکی دیگر از مشکلات رایج صنعت دوربین مداربسته فضای ذخیره سازی یا هارد بود که با این تکنولوژی دوربین مداربسته و فشرده سازی مناسب به میزان قابل توجهی برطرف شده است.