لیست اخبار

چرا نباید هارددیسک Recertified بخریم؟

چرا نباید هارددیسک Recertified بخریم؟

هرگاه که تعادل بازار به هم می خورد قدرت خرید پایین می آید و شاهد عرضه قطعات دست دوم به عنوان نو هستیم که گارانتی هم دارند . می خواهیم به هارددیسک های Recertified  سیگیت . وسترن و دیجیتال و تفاوت آنها بپردازیم

و اینکه چرا خرید  آنها به ریسکش نمی ارزد؟

هارددیسک recertified چیست ؟

زمانی که هارد دیسکی که خریدار تهیه می نماید و دارای وارانتی و گارانتی می باشد آن را به شرکت تحویل می دهد و یک عدد نو تحویل می گیرد اما میخواهیم بدانیم با هارد معیوب چه می کنند؟

برچسب موجود در روی هارد که Recertified نوشته شده به این معناست که این هارد قبلا معیوب بوده اما حالا سالم شده و روانه بازار می گردد.

و آنها قیمت کمتری نسبت به نو آن دارند و روی آنها دو برچسب درج شده

هارد دیسک Recertified چیست؟
هنگامی که هارد دیسک خریداران تحت پوشش وارانتی و گارانتی دچار مشکل می‌شود، معمولاً آن را به خدمات پس از فروش یا نمایندگی‌ها می‌برند و یک نمونه نو تحویل می‌گیرند. اما چه بر سر هارد دیسک معیوب می‌آید؟ ماجرای هارد دیسک‌های Recertified دقیقاً از همین‌جا آغاز می‌شود.

وجود برچسب یا حک شدن Recertified بر روی یک هارد دیسک به این معنا است که آن هارد دیسک معیوب بوده اما بعدتر توسط سازنده مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته و روانه بازار شده است. طبیعتاً هارد دیسک‌های Recertified نسبت به نمونه‌های نو قیمت پایین‌تری دارند. حتی اغلب مواقع این هارد دیسک تحت وارانتی 6 ماه عرضه می‌شوند. معمولاً بر روی برچسب این هارد دیسک‌ها دو تاریخ یافت می‌شود که اولی مقابل DOM قید می‌شود و تاریخ ساخت واقعی هارد دیسک است. اما تاریخ مقابل CSO زمان تعمیر یا نصب برچسب جدید را نشان می‌دهد.

هنگامی که یک هارد دیسک Recertified خریداری می‌کنید، شما باید بدانید هارد دیسک شما قبلاً تعمیر شده است و نو نیست. البته گاهی خود خدمات پس از فروش در قبال هارد دیسک معیوب تحویل داده شده توسط خریدار، یک نمونه Recertified تحویل می‌دهند.

به وضوح هارد دیسک‌های Recertified چیزی نیستند که شما به دنبال آن هستید و شاید بهتر باشد در ازای قیمت پایین‌تر ریسک نکنید و سراغ نمونه‌های نو بروید. با این حال هارد دیسک‌های Recertified توسط خود سازنده مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفته‌اند، از این رو دست کم در کوتاه مدت نباید مشکلی داشته باشند.

فرق هارد دیسک Recertified با Refurbished چیست؟
ماجرای هارد دیسک‌ها فقط به Recertified ختم نمی‌شود و کاهش ارزش پول ملی باعث افزایش تقاضای خریداران برای قیمت‌های پایین‌تر شده است و اینجاست که هارد دیسک‌های Refurbished وارد میدان می‌شوند. در نقاط مختلف دنیا شرکت‌های تخصصی مشغول به کار هستند که تخصص آنها Refurbish و نوسازی هارد دیسک‌های کارکرده است. این شرکت ها معمولاً هارد دیسک‌های کارکرده، کهنه و حتی معیوب را به صورت فله‌ای از طریق مناقصات خریداری کرده و اقدام به نوسازی و عرضه مجدد آنها به بازار می‌کنند.

اگر فکر می‌کنید با اجرای برنامه‌های رایج و خواندن اطلاعات S.M.A.R.T می‌توانید به Refurbish بودن هارد دیسک پی ببرید باید بگوییم سخت در اشتباه هستید. تقریباً اطلاعات S.M.A.R.T تمامی هارد دیسک‌های Refurbish از جمله کارکرد واقعی و خطاها توسط دستگاه‌های پیشرفته پاک شده است. حتی بسیاری از هارد دیسک‌های Refurbish دارای سکتورهای معیوب بوده‌اند اما با استفاده از تجهیزات خاص Firmware آنها را به گونه‌ای دستکاری کرده‌اند که سطح معیوب دیسک نادیده گرفته شود و دیگر در بخش S.M.A.R.T قابل مشاهده نباشد. ظرفیت ذخیره سازی این هارد دیسک‌ها پایین‌تر از نمونه اصلی است، چراکه بخش‌هایی از پلاترهای آنها معیوب بوده و نادیده گرفته شده است.

شاید مغزتان صوت بکشد اما گاهی هارد دیسک‌های Refurbished دارای یک یا چند هد معیوب هستند که از طریق دست‌کاری Firmware نادیده گرفته شده‌اند و عملاً یک یا چند پلاتر غیر قابل استفاده هستند، نتیجه این کار کاهش ظرفیت قابل استفاده هارد دیسک است و این هارد دیسک دارای ظرفیت پایین تری نسبت به نمونه اصلی و نو هستند.

خبر بدتر اینکه معمولاً هارد دیسک‌های Refurbish در شرکت‌های بزرگ در تعداد بالا به کار گرفته شده‌ و در نهایت بازنشسته شده‌اند. از آنجایی شرایط محیط این هارد دیسک‌ها غالباً مطلوب بوده، معمولاً ایراد ظاهری مشهودی ندارند و به آسانی ظاهر آنها را پس از تمیز کردن، پولیش دادن یا نهایتاً نصب برچسب جدید، نو می‌کنند.

نویسنده : زهرا زینلی

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

(لطفا به اشتراک بگذارید )

 

چرا نباید هارددیسک Recertified بخریم؟
5 (100%) 1 vote

مقالات مرتبط

ذخیره سازی و پهنای باند دوربین مداربسته

ذخیره سازی و پهنای باند دوربین مداربسته

ادامه خبر
دوربین های Dahua Eco-Savvy 3.0 ساخته شده توسط شرکای استراتژیک DIPP Ivideon

دوربین های Dahua Eco-Savvy 3.0 ساخته شده توسط شرکای استراتژیک DIPP Ivideon

ادامه خبر
مزیت سوئیچ های سیسکو نسبت به برند های دیگر چیست؟

مزیت سوئیچ های سیسکو نسبت به برند های دیگر چیست؟

ادامه خبر
رونمایی از تکنولوژی H265 ضبط کننده های موبایل داهوا

رونمایی از تکنولوژی H265 ضبط کننده های موبایل داهوا

ادامه خبر