دیافراگم چیست؟

دیافراگم چیست؟

رابط ه­ی دیافراگم و اپرچر (Aperture) مثل رابطه­ ی عنبیه و  مردمک است. همه­ ی ما در دوران مدرسه با نحوه­ ی عملکرد عنبیه و مردمک در چشم آشنا شده­ ایم و می­دانیم که برای مشاهده یک جسم باید انعکاس نور دریافتی از مردمک عبور کند تا به عدسی برسد. اگر فضا روشن و نور زیاد باشد، عنبیه تنگ تر شده و در نتیجه مردمک کوچکتر می­شود. در این حالت ما دید بهتری داریم و جسم را روشن تر با  جزئیات، وضوح و نور بیشتری می­بینیم. حال اگر نور کم باشد، عنبیه بازتر می­شود ودر نتیجه مردمک بزرگتر خواهد بود. در این حالت که به فرض مثال در فضای تاریک رخ می­دهد، ما نمی­ توانیم اجسام را واضح و با جزئیات ببینیم. در دوربین­ها دیافراگم مثل عنبیه عمل می­کند و حکم مردمک را دارد.

با توجه به نوع دیافراگم و ضریب F به طور معمول تعداد این پره­ ها بین ۶ تا ۹ عدد است. f/2 f/2.8, f/4, f/5.6, f/8, f/11, f/16, f/22  اعداد مربوط به دیافراگم می باشد.

دیافراگم

میزان نور عبوری با ضریب F اندازه گیری می­کنند. روی هر لنز ماکسیمم ضریب F مشهود است. این عدد از فرمول فاصله کانونی بر قطر دیافراگم (F=f/D)  به دست می­ آید. هرچه عدد F  بزرگتر باشد، اندازه­ ی دیافراگم و میزان نور عبوری کوچکتر خواهد بود. همانطور که در تصویر مشاهده می­ کنید، لنزی که عدد F کوچکتری دارد تصویر بهتری ارائه می­کند.

منبع : مقاله های معتبر در سایت گوگل

تهیه شده در تیم تحقیقاتی مجموعه پویا

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

021-66756393-4

 

دیافراگم چیست؟
5 (100%) 1 vote