لیست اخبار

دوربین مداربسته هوشمند

دوربین مداربسته هوشمند

دوربین مدار بسته هوشمند :

واژه ی هوشمند در دوربین های مداربسته برای اولین بار به علت حرکت توسط دوربین ها ، فرایند ضبط ، ایجاد آلارم و …. که بدست آمد گذاشته شد و تشخیص این موضوع توسط سنسوری به نام PIR که یک پردازش گر تصویری می باشد و در دوربین مداربسته تعبیه شد انجام شدو این موضوع باعث بالارفتن قابلیت دوربین مداربسته شد که تاثیر مستقیمی برروی کیفیت تصویر نیز دارد با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مداربسته ای که هوش مصنوعی دارند الویت بالاتری دارند که بتوانید تصاویر را نیز پردازش نمایند که اعم از تشخیص حرکت در پیش زمینه (BACKGROUND) شمارش ، دیوار مجازی و …… نیز می باشد.

این هوشمندسازی دوربین های مداربسته امنیتی زمانی پیشرفت کرد که برخی از شرکت ها تصمیم گرفتند یک PLATFORM برای کدنویسی ایجاد نمایند و این کار به صورت مکانیزم ماژولار بر روی برخی از دوربین های مداربسته که قابلیت هوش مصنوعی دارند تبدیل شد.وجود این امکانات بر روی دوربین مداربسته باعث بالارفتن کارآیی بهتر آنها نیز می شود.

در رابطه با موضوع شمارش ، ممکن است این سوال پیش آید که چگونه از طریق سیستم های مدیریت اطلاعاتشان ، شمارش را انجام میدهند؟

باید یک راهکارقدرتمند به منظورمدیریت این گونه اطلاعات پیاده سازی نمود. شرکت های سازنده نرم افزارهای مدیریت تصاویر، سیستم های خودرا به مکانیزم های هوشمند ازجمله شمارش ، تشخیص حرکت ، و … مجهز نمودند تا بتوانند از این طریق تا حدودی نیازهایشان را بر طرف کنند.

ویژگی های دوربین مداربسته هوشمند

  1. تشخیص حرکت پیشرفته توسط دوربین مدار بسته هوشمند :

در این الگوریتم اجزای مختلف تصاویر براساس حرکت آنها دسته بندی میگردد به این صورت که پردازشگر تصاویر موجود در دوربین مداربسته ، حرکت اجزا را به طور مداوم بررسی می کند . مثلا : تصویر از خیابان را زمانی درست ارزیابی میکند که یک خودرو یا انسان در حال حرکتند.در صورتیکه سیستم های ابتدایی حرکت برگ ، درخت و سایه ساختمان ها منجر به تشخیص حرکت می شود. البته  این نوع قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection  ) فقط دردوربین های خاص شرکت های قدرتمند یافت می شود.

 

2- ایجاد دیوارهای مجازی با دوربین مدار بسته هوشمند :

در این نوع الگوریتم عبور اشیاهای متحرک براساس چشم انداز تصاویر و ترسیم خطوط های فرضی بر روی تصویر باعث تشخیص  فرایند عبور از دیوارهای مجازی نیز میگردد. دراین الگوریتم درحالت استاندارد، اندازه اشیا،سایه اشیا عبوری ودیگرمواردجزیی، کنترل می شودتا از ایجاد آلارم خطا جلوگیری گردد.

4- تشخیص توقف های غیر مجاز و بی مورد :

دراین الگوریتم، بعدازآنکه اشیا تشخیص داده شدند،فرآیندهای مربوطه فعال شده وسپس آلارم درخروجی دوربین فعال می گردد. دقت این الگوریتم برای اشیای مختلف متفاوت است.مثلا برای اتومبیل یک دقت دارد، برای اشخاص ، اشیا و… هرکدام دقت های متفاوتی دارند.
کارایی اصلی این دوربین درکنترل فرآیندهای ترافیکی، تشخیص تجمع ماشین آلات درمحل های غیرمجازوباقی ماندن اشیا درمحل های نامناسب کارایی دارد.

  1. شناسایی و تشخیص ازدحام

این الگوریتم به محض اینکه چگالی حجمی تصاویرازحدمعینی بالاتر رود فعال می شود. زمانی که افراد بیشتری در تصویر وجود داشته باشند مکانیزم آن نیز فعال میگردد.
تشخیص نحوه عملکرداین الگوریتم براساس 1. تعداد اشیاء تشخیص داده شده 2. تغییرات گراف گرایی 3. گرمای تصاویر، تشخیص داده میشود.

نویسنده: زینلی

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

(لطفا به اشتراک بگذارید )

 

 

 

دوربین مداربسته هوشمند
امتیاز بدهید

مقالات مرتبط

ذخیره سازی و پهنای باند دوربین مداربسته

ذخیره سازی و پهنای باند دوربین مداربسته

ادامه خبر
دوربین های Dahua Eco-Savvy 3.0 ساخته شده توسط شرکای استراتژیک DIPP Ivideon

دوربین های Dahua Eco-Savvy 3.0 ساخته شده توسط شرکای استراتژیک DIPP Ivideon

ادامه خبر
مزیت سوئیچ های سیسکو نسبت به برند های دیگر چیست؟

مزیت سوئیچ های سیسکو نسبت به برند های دیگر چیست؟

ادامه خبر
رونمایی از تکنولوژی H265 ضبط کننده های موبایل داهوا

رونمایی از تکنولوژی H265 ضبط کننده های موبایل داهوا

ادامه خبر