لیست اخبار

درباره کابل های شبکه ، انواع آن و نحوه عملکرد آنها بیشتر بدانیم

درباره کابل های شبکه ، انواع آن و نحوه عملکرد آنها بیشتر بدانیم

کابل های شبکه سخت افزارهای شبکه هستند که برای اتصال یک دستگاه شبکه به دیگر دستگاه های شبکه و یا اتصال دو یا چند کامپیوتر به یک چاپگر و یا اسکنر استفاده میشود . انواع مختلفی از کابل شبکه مانند کابل کواکسیال ، کابل فیبر نوری و … بسته به لایه فیزیکی، توپولوژی و اندازه شبکه استفاده میشود.

تکنولوژی متعددی برای اتصالات شبکه مورد استفاده قرار میگیرند. کابل های پچ برای فواصل کوتاه در شرکت ها و سیم کشی دیوارها استفاده میشود. اتصالات الکتریکی با استفاده از twisted pair  و کابل کواکسیال در داخل یک ساختمان استفاده میشود. کابل فیبر نوری برای مسافت های طولانی و یا برنامه های کاربردی که به پهنای باند بالا نیاز دارند مورد استفاده قرار میگیرند . یک کابل فیبر نوری شامل یک مرکز هسته شیشه ای است که توسط چندین لایه محافظ احاطه شده است. جنس عایق بیرونی از تفلون و یا پی وی سی میباشد و این برای جلوگیری از تداخل است. فیبر نوری از مس گرانتر است چون پهنای باند بالاتر و مسافت بیشتری را میتوانند پوشش دهند . کابل های کواکسیال امواج الکترومغناطیسی  را مابین  مرکز رسانا و پوشش را محدود میکنند . انتقال انرژی در این خط کاملا از طریق دی الکتریک که بین رسانای داخل کابل هستند اتفاق میافتد ، از این رو کابل های کواکسیال میتوانند هم خم شوند و هم پیچ و تاب بخورند . رایج ترین استفاده ازکابل های کواکسیال برای تلویزیون و دیگر سیگنال ها با پهنای باند چند صد مگاهرتز تا گیگا هرتز میباشد . اگر چه در بسیاری از خانه ها امروزه برای انتقال سیگنال های تلویزیون از کابل کواکسیال استفاده میشود اما تکنولوژی جدید امکان استفاده از کابل های کواکسیال خانگی برای اپلیکیشن های خانگی سرعت بالا را ممکن میسازد.

کابل پچ یک کابل الکتریکی یا نوریر است که برای اتصال یک دستگاه الکتریکی یا نوری به دستگاه دیگر و یا برای ایجاد زیر ساخت ها برای مسیر یابی سیگنال مورد استفاده قرار میگیرد.  میتوان دستگاه هایی با انواع مختلف را به کمک این نوع کابل به یکدیگر متصل کرد. کابل های پچ معمولا در رنگ های مختلف تولید میشوند که این باعث سهولت در تشخیص آنها میشود و طول کوتاهی دارند که به بیش از چند متر نمیرسد . این کابل ها بسیار منعطف هستند اما در عوض دوام زیادی ندارند.  اگر چه سیم های برق برای اپلیکیشن های شبکه طراحی نشده اند فن آوری های جدید مانند ارتباطات power line تا این سیم ها برای اتصال رایانه های خانگی ، لوازم جانبی و یا دیگر محصولات شبکه مورد استفاده قرار بگیرند .

گروه سرعت انتقال اطلاعات موارد استفاده
CAT1 حداکثر تا یک مگابیت در ثانیه سیستم های قدیمی ، تلفن و مودم
CAT2 حداکثر تا چهار مگابیت در ثانیه شبکه های  Token Ring
CAT3 حداکثر تا ده مگابیت در ثانیه شبکه های Token Ring/BASE-T10
CAT4 حداکثر تا شانزده مگابیت در ثانیه شبکه های  Token Ring
CAT5 حداکثر تا یکصد مگابیت در ثانیه اترنت(ده مگا بیت در ثانیه)،اترنت سریع(یکصد مگابیت در ثانیه)، شبکه های Token Ring  (شانزده مگا بیت در ثانیه)
CAT5e حداکثر تا یکهزار مگابیت در ثانیه شبکه های Gigabit Ethernet
CAT6 حداکثر تا یکهزار مگابیت در ثانیه شبکه های Gigabit Ethernet

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Networking_cables

تهیه شده در تیم تحقیقاتی مجموعه پویا

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

021-66756393-4

 

 

درباره کابل های شبکه ، انواع آن و نحوه عملکرد آنها بیشتر بدانیم
5 (100%) 2 votes

مقالات مرتبط

چگونه  میتوانیم دوربین مداربسته را در خانه نصب کنیم؟

چگونه  میتوانیم دوربین مداربسته را در خانه نصب کنیم؟

ادامه خبر
برای خرید دوربین مدار بسته به کجا مراجعه کنیم؟

برای خرید دوربین مدار بسته به کجا مراجعه کنیم؟

ادامه خبر
نمایشگاه CPSE_داهوا در شهر shenzhen چین

نمایشگاه CPSE_داهوا در شهر shenzhen چین

ادامه خبر
سوئیچ شبکه چیست؟

سوئیچ شبکه چیست؟

ادامه خبر