انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی

انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی

لنز مجموعه ای از عدسی های شفاف هستند که با الگوی خاصی درون یک محفظه پلاستیکی قرار میگیرند . لنزها نورهای منعکس شده از محیط را متمرکز کرده و روی CCD  میتابانند تا این امواج را گرفته و تبدیل به سیگنال های الکترونیکی ، برای ثبت یا ضبط تصویر کنند.

جنس عدسی معمولا از شیشه میباشد ، اما در سالهای اخیر عدسی های از جنس پلاستیک شفاف هم تولید شده و با قیمت ارزانتر به بازار عرضه شده اند که کیفیت این نوع عدسی از عدسی شیشه ای پایینتر است.  لنزها با توجه به پارامترهایی در انواع مختلف ارائه میشوند . مهمترین مشخصه برای هر لنز فاصله کانونی FOCAL LENGTH  و دیافراگم  DIAPHRAGM  است که این دو مشخصه به وسیله اعداد ثبت شده روی لنز نشان داده میشوند.  فاصله کانونی عبارت است از : فاصله سنسور دوربین CCD  تا مرکز اپتیکال لنز که بر حسب میلیمتر مشخص میشود . هر چه این عدد کوچکتر باشد لنز زاویه دید بازتری دارد و در اصطلاح به آن لنز WIDE  گفته میشود و بر عکس با بزرگتر شدن این دامنه دید لنز کمتر میشود TELT

دسته بندی لنزها بر اساس فاصله کانونی به نحو زیر است :

  • لنز با فاصله کانونی ثابت FIX FOCAL LENGTH : ساده ترین و ارزانترین نوع لنز هستند که فاصله کانونی ثابتی دارند و در اندازه و شماره های مختلف ارائه میشوند . در مکانهایی که به زاویه دید مشخص و ثابتی نیاز داریم ( مثل مکان های داخلی ) میتوان از این نوع لنز استفاده کرد.
  • لنز با فاصله کانونی متغیر VARIFOCAL : نام کامل آن  VARIABLE FOCAL LENGTH است . فاصله کانونی این نوع لنز قابل تغییر است . همانطور که در شکل میبینید دامنه تغییر فاصله کانونی این لنز به صورت زیر مشخص میشود . (12-40) مشخصه لنزی است فاصله کانونی آن در تله نرین حالت 40 ؛ و در وایدترین حالت 12 است.
  • لنز موتور دار MOTORIZED : این لنز مانند لنز VARIFOCAL است با این تفاوت که روی این لنزها یک موتور نصب است که فاصله کانونی لنز به وسیله این موتور و دستگاه کنترل از راه دور قابل تغییر است .

دیافراگم DIAPHRAGM  : دیافراگم روزنه ای روی لنز است که قطر آن متغیر و قابل تنظیم است . دیافراگم برای کنترل مقدار نور عبوری از لنز به کار میرود . به این صورت که در فضاهایی که شدت روشنایی بالا است دیافراگم باید بسته تر و در فضاهایی که شدت روشنایی کم است دیافراگم باید بازتر باشد. میتوان گفت دیافراگم عملکردی شبیه مردمک چشم دارد . مقدار باز و بسته بودن دیافراگم با یک سری اعداد مشخص میشود. هر چه عدد بزرگتر باشد دیافراگم بسته تر و هر چه عدد کوچکتر باشد دیافراگم بازتر است .

 

کتاب نصب و راه اندازی دوربنی مدار بسته ، تالیف : معصومه حکیمی سیبنی و حسین فلاحی دهکی

تهیه شده در تیم تحقیقاتی مجموعه پویا

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

021-66756393-4

 

انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی
5 (100%) 1 vote