لیست اخبار

انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی

انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی

لنز مجموعه ای از عدسی های شفاف هستند که با الگوی خاصی درون یک محفظه پلاستیکی قرار میگیرند . لنزها نورهای منعکس شده از محیط را متمرکز کرده و روی CCD  میتابانند تا این امواج را گرفته و تبدیل به سیگنال های الکترونیکی ، برای ثبت یا ضبط تصویر کنند.

جنس عدسی معمولا از شیشه میباشد ، اما در سالهای اخیر عدسی های از جنس پلاستیک شفاف هم تولید شده و با قیمت ارزانتر به بازار عرضه شده اند که کیفیت این نوع عدسی از عدسی شیشه ای پایینتر است.  لنزها با توجه به پارامترهایی در انواع مختلف ارائه میشوند . مهمترین مشخصه برای هر لنز فاصله کانونی FOCAL LENGTH  و دیافراگم  DIAPHRAGM  است که این دو مشخصه به وسیله اعداد ثبت شده روی لنز نشان داده میشوند.  فاصله کانونی عبارت است از : فاصله سنسور دوربین CCD  تا مرکز اپتیکال لنز که بر حسب میلیمتر مشخص میشود . هر چه این عدد کوچکتر باشد لنز زاویه دید بازتری دارد و در اصطلاح به آن لنز WIDE  گفته میشود و بر عکس با بزرگتر شدن این دامنه دید لنز کمتر میشود TELT

دسته بندی لنزها بر اساس فاصله کانونی به نحو زیر است :

  • لنز با فاصله کانونی ثابت FIX FOCAL LENGTH : ساده ترین و ارزانترین نوع لنز هستند که فاصله کانونی ثابتی دارند و در اندازه و شماره های مختلف ارائه میشوند . در مکانهایی که به زاویه دید مشخص و ثابتی نیاز داریم ( مثل مکان های داخلی ) میتوان از این نوع لنز استفاده کرد.
  • لنز با فاصله کانونی متغیر VARIFOCAL : نام کامل آن  VARIABLE FOCAL LENGTH است . فاصله کانونی این نوع لنز قابل تغییر است . همانطور که در شکل میبینید دامنه تغییر فاصله کانونی این لنز به صورت زیر مشخص میشود . (12-40) مشخصه لنزی است فاصله کانونی آن در تله نرین حالت 40 ؛ و در وایدترین حالت 12 است.
  • لنز موتور دار MOTORIZED : این لنز مانند لنز VARIFOCAL است با این تفاوت که روی این لنزها یک موتور نصب است که فاصله کانونی لنز به وسیله این موتور و دستگاه کنترل از راه دور قابل تغییر است .

دیافراگم DIAPHRAGM  : دیافراگم روزنه ای روی لنز است که قطر آن متغیر و قابل تنظیم است . دیافراگم برای کنترل مقدار نور عبوری از لنز به کار میرود . به این صورت که در فضاهایی که شدت روشنایی بالا است دیافراگم باید بسته تر و در فضاهایی که شدت روشنایی کم است دیافراگم باید بازتر باشد. میتوان گفت دیافراگم عملکردی شبیه مردمک چشم دارد . مقدار باز و بسته بودن دیافراگم با یک سری اعداد مشخص میشود. هر چه عدد بزرگتر باشد دیافراگم بسته تر و هر چه عدد کوچکتر باشد دیافراگم بازتر است .

 

کتاب نصب و راه اندازی دوربنی مدار بسته ، تالیف : معصومه حکیمی سیبنی و حسین فلاحی دهکی

تهیه شده در تیم تحقیقاتی مجموعه پویا

لطفا جهت ورود به کانال تلگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

https://t.me/pouyacctv

لطفا جهت ورود به صفحه اینستاگرام مجموعه پویا کلیک کنید.

نظرات خود را در اینستا برای ما بنویسید. /https://www.instagram.com/pouyacctv

آدرس : تهران- خیابان جمهوری- بعد از پل حافظ- مرکز تجاری امجد- طبقه همکف- شماره 30

021-66756393-4

 

انواع لنز و دسته بندی آنها بر اساس فاصله کانونی
5 (100%) 1 vote

مقالات مرتبط

کارایی دوربین های فضای باز(outdoor) داهوا

کارایی دوربین های فضای باز(outdoor) داهوا

ادامه خبر
پاور لاین POWER LINE

پاور لاین POWER LINE

ادامه خبر
کاربرد EXPANDER (اکسپندر) دزدگیر اماکن چیست؟

کاربرد EXPANDER (اکسپندر) دزدگیر اماکن چیست؟

ادامه خبر
پشتیبانی اطلاعات به روش N+M در NVR داهوا

پشتیبانی اطلاعات به روش N+M در NVR داهوا

ادامه خبر